Denna vecka tänkte jag mig lite recept igen. Lite god sommarmat, nu när det finns så mycket närodlat gott, kan det bli bättre?

Omelett med jordgubbar 1 port.

Har du provat att ha jordgubbar i en omelett? Om inte så testa, det är supergott!

·      2 ägg

·      2 msk mjölk eller vatten, vilket du föredrar att använda helt enkelt

·      3 – 4 st stora jordgubbar, skivade

·      Grovmalen svartpeppar, lite salt

Vispa ihop ägg och vätska, tillsätt lite salt.

Hetta upp en stekpanna och häll i omelettsmeten. Lägg de skivade jordgubbarna ovanpå. Låt omeletten bli färdig på låg - medelvärme. När det inte flyter på ytan längre är den färdig. Ha på lite grovmalen svartpeppar innan servering och ha gärna en grönsallad till, som du skivar lite extra jordgubbar i.

Ugnsbakade betor, 4 port.

Nu börjar våra betor, från gulbetor till rödbetor till polkabetor bli färdiga. En av mina favoriter som lätt lunch eller som tillbehör istället för potatis är att ugnsbaka betor med lite fetaost/vitost. Som tillbehör är det riktigt gott till lite grillat, kanske en grillad bit lax eller kycklingfilé. Vill du ha det ännu enklare köper du lite god skinka till, typ prosciutto eller andra sorter som man har till en plockbricka.

Är betorna små delar du dem på hälften bara, är de större klyftar du dem.

·      1 kg betor, blandade eller valfri sort

·      Olivolja, 1 msk

·      1 tsk torkad timjan, alternativt några färska kvistar

·      1 tsk flingsalt, grovmalen svartpeppar

·      1 paket fetaost (200 g)

Sätt ugnen på 225°. Lägg de skurna betorna på ett bakplåtspapper på en plåt eller ugnsform. Ringla över olivolja och strössla över flingsalt, svartpeppar och timjan. Låt dem gå klart i ugnen, det tar runt 30 – 40 minuter beroende på betornas storlek. När de är färdiga (när du lätt kan sticka en potatissticka eller vass knivspets i dem) ta ut dem och lägg upp på ett serveringsfat och strössla över fetaosten.

Vill du ha betorna som de är, enbart med en god kall sås, är det supergott med en getostcreme.

Getostcreme

·      140 g getost, chevre rulle (typ Kolibrie)

·      2 dl naturell grekisk eller turkisk yoghurt

·      1 tsk flytande honung

·      1 tsk torkad rosmarin

Mixa samman alltihop med en stavmixer eller mosa ordentligt med en gaffel.

Nästa recept länkar jag till istället. Du använder de grönsaker du själv har tillgång till och tycker är gott och det som är i säsong just när du ska laga till det.

Ugnsrostade grönsaker med paprikasås.

Zucchinibiffar

Comments powered by CComment