Jaha, då står man där igen, med massor av julmatsrester och vill aldrig så mycket som titta åt julmat igen (åtminstone inte på ett år..). Känns det igen?

Just julmaten är tydligen det vi mest slänger av, antagligen både för att vi blir mer än mättade på den efter bara en måltid, och för osäkerheten kring om den är ok fortfarande efter att ha åkt ut och in från kylen några gånger. Men för att slippa slänga och ändå ha lite andra smaker av resterna så tänkte jag dela med mig av lite recept som jag tycker om att göra av de eländiga resterna, som med lite fantasi kan ge lite vardagslyx istället. 

Vi börjar med gravlaxen. Jag älskar verkligen gravad lax och brukar göra själv för att det ska bli så mycket som möjligt av det smaskiga. Men så blir det ju också en del över och gravad lax vill vi kanske inte dra fram och tillbaka ur kylen så värst många dagar. Då är den här rätten toppen!

Gravad lax pasta 2 port. (lätt att öka mängden om ni är fler som ska äta)

 

·      100 g gravad lax, skär i mindre bitar

·      Pasta, valfri sort, 150 g

·      1 dl lätt creme fraiche

·      1 msk senap (av din favorit sort)

·      0,5 msk honung 

·      1 tsk limejuice

·      0,5 dl hackad dill

·      Ev lite färsk grönkål, valfri mängd och hackad, men går att hoppa över

·      0,5 msk rosepeppar, grovt krossad

1.      Koka pastan enligt förpackningen.

2.      Rör ihop creme fraiche, senap, honung och limejuice, ev lite strimlad grönkål i en liten kastrull och koka upp. Ta av från värmen och rör ned den gravade laxen, dillen och fördela sedan över pastan på två tallrikar. Toppa med lite mer hackad dill och lite grovt krossad rosépeppar. 

Julpytt i panna!

Ta rester av prinskorv, köttbullar, skinka, brysselkål och lägg i en långpanna. Lägg till kokt potatis, kokta morötter, hackad gul lök m m och blanda runt med lite olja och mald kryddpeppar. Kör i ugnen cirka 20 – 30 min tills allt är varmt och har börjat få lite färg. Toppengott med rödbetssallad och ägghalvor till! Eller varför inte göra en stuvad grönkål till?

Grönkålssoppa 

Många köper en förpackning grönkål eftersom det är så fint att dekorera julmaten med. Men handen på hjärtat, hur många äter exempelvis stuvad grönkål som tillbehör till maten egentligen? Synd om du inte provat någon gång för det är riktigt gott! Om du gjort det och det blivit över, både stuvning och färsk grönkål, prova att göra en soppa på resterna. Här kommer ett traditionellt recept från Ica: Grönkålssoppa

Julskinkegratäng

Julskinkan har också en tendens att bli en snutt kvar av. Likaså brysselkål. Prova det här receptet vetja! Brysselkålsgratäng med julskinka

 

Hoppas du fått lite inspiration till att ta hand om era rester nu, istället för att mata komposten med dem.

Gott nytt år får jag säga nu, då jag tar ett litet uppehåll med inlägg över nyår!

 

 

 

 

 

Comments powered by CComment